Bir Ölünün Defteri

Bir Ölünün Defteri. Kitabın adı bir ölünün defteri kitabın yazarı Halid Ziya Uşaklıgil yayın evi ve adresi inkılap ve aka kitabevleri-istanbulbasım yılı 1984.

Responsive image
YAZAR
Halid Ziya Uşaklıgil
DOSYA BOYUTU
10,82 MB
YAYIN TARIHI
2017
DIL
Türkçe
ISBN
9789759958145

PDF formatında Bir Ölünün Defteri. Sitemizde mobilityweekbg.com adresinde bu kitabın açıklamasını bulabilirsiniz. Ayrıca doğrudan Bir Ölünün Defteri kitabını tarayıcınızdan doğrudan çevrimiçi olarak okuyun. Bağlanın!


Bir Ölünün Defteri, üçlü bir aşk ilişkisini konu almakla beraber 93 Harbi’nin izlerini de taşımaktadır. Eser, roman tekniği açısından yazarın önceki romanlarından farklı bir teknikle yazılmıştır. Okuyucu bütün olup biteni bir hatıra defteri aracığıyla öğrenmektedir. Bu sayede anlatıcı, okuyucuya gizemli bir şekilde seslenip onun eline bir hatıra defteri vermiş, okuyucu ile hikâyeyi ve hikâyenin karakter-lerini baş başa bırakmıştır.Eser, Hizmet gazetesinde tefrika edildikten sonra 1892 ve 1896 yıllarında eski yazıyla iki baskı yapmış ve 1943 yılında da bizzat yazarı tarafından sadeleştirilerek yayımlanmıştır. Elinizdeki kitap hazırla-nırken bu baskı esas alınmış, günümüzde kullanılmayan veya az kullanılan kelimelerin anlamları dipnotlarda verilmiştir.“Halit Ziya, basit ve kaba romancılığa son verdi. Kahramanlarının ihtiras ve duygularını tahlil etmeyi, onları muhitleri içinde göstermeyi esas gaye bilerek sanatkârane bir üslup ile Türk dilinde hakiki garplı romanı o yarattı.”-Mehmet Kaplan- (Tanıtım Bülteninden)   


rahmetli 'iyi' değildir, her rahmetli 'iyi' anılmaz 'öldü' diyerek. yalan mı, her rahmetlinin bir çiçek bahçesi olsaydı, hiç devam eder miydi kötülükler? bir ölünün defteri