Güneşle Saklambaç

Saklambaç. 1.8K likes. Üniversite öğrencisi bir grup tatilini için civar köylerden birine yolculuğa çıkar. See more of Saklambaç on Facebook.

Responsive image
YAZAR
Mehmet Ali Uyan
DOSYA BOYUTU
7,67 MB
YAYIN TARIHI
2017
DIL
Türkçe
ISBN
9786052961230

Güneşle Saklambaç harika bir kitap. Bu kitabın yazarı Mehmet Ali Uyan. mobilityweekbg.com'ye kaydolun ve Mehmet Ali Uyan'den Güneşle Saklambaç kitabını ve diğer kitapları ücretsiz olarak indirin.


Küçükken buralarda saklambaç oynanırdı. Aradan çeyrek asır geçti, o çocuklar büyüdü, orta yaşa vardılar hâlâ saklambaç oynuyorlar. Ancak daha çetin şartlarda oynanan bir saklambaç... Kovalayan güneş ve jandarmalar. Kaçırdıkları da yaşama şansları, ekmekleri. Seksek de aynen devam ediyor. Çizgiler olmuş ülke sınırları, üstünden atladıkları ise sinsi mayınlar. Bin dokuz yüz seksen beş yılıydı. Köyün en zeki öğrencileri olarak beş yıl boyunca köyde görev yapan her öğretmen bunların ısrarla okumalarını öneriyordu. Onların da hepsi birbirinden istekliydi. O zaman çoğunun ayaklarında lastik ayakkabı, ancak yüreklerinde büyük bir mesleğin hayali vardı. Bir sabah büyük bir sevinçle bir kamyonet kasasında şehre gittiler, başlarında muhtar ve velileri. Yatılı okul kapısına vardıklarında askerlerin nöbet tuttuklarını gördüler. Müdüriyete uğramak için içeri girmek istediklerinde ise askerler onları Milli Eğitim Müdürlüğüne yönlendirdiler. Milli Eğitime vardıklarında ise o sene olağanüstü hal nedeniyle yatılı okulun askere tahsis edildiğini, bir süre böyle kalıp ileriki yıllarda tekrar öğrenci alınmaya başlanacağını öğrendiler. Böylece, büyük bir heves içindeki öğrenci ve veliler, sabah sevinçten mendil sallayarak gittikleri yoldan akşam gözyaşı dökerek döndüler. Hevesleri kursaklarından kalmış, umutları kırılmış olarak köye döndüler. O umuttan tek kârları ise aldıkları bir kundura ile birkaç parça elbiseydi. Ve okul çağları geçene kadar şehirde okuyacakları bir yer bulamadılar. Bu çaresizlikle büyüyüp oyunlarını tehlikeli yerlerde oynamak zorunda kaldılar. (Tanıtım Bülteninden) 


Açık alın Kor yürek Bir girip bir çıkarcasına bulutların ardına Saklambaç güneşleri Genç genç çocuklar. İnsanları anlamak istiyorum Şimdi Mıh gibi deliyor yüreğimi sorular. 23 aralık 2011 Denizli.